The Sony BRAVIA KD-55X85L is a 55-inch 4K HDR Full Array LED Smart TV featuring the powerful X1 Processor for enhanced picture quality, Dolby Atmos sound with X-Balanced Speakers, and a 120Hz refresh rate optimized for gaming via HDMI 2.1. Its minimalist seamless edge design fits any modern space, while Google TV and BRAVIA CORE provide access to an extensive library of streaming content and exclusive movies, making it a versatile centerpiece for entertainment and gaming.
| ASIN | B0BX6N4BYP |
| Antenna Location | Home Entertainment, Gaming |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI |
| Audio Output Mode | Surround |
| Base Depth | 4 Centimeters |
| Battery Types | Small button cells or AAA batteries |
| Best Sellers Rank | 6,667 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 99 in TVs |
| Box Contents | Remote Control, Batteries, Power Cable |
| Brand | Sony |
| Brand Name | Sony |
| Colour | Black |
| Connector Types | HDMI |
| Contrast Ratio | High |
| Control Method | Voice |
| Controller Type | Voice Control |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 72 Reviews |
| Display Backlight Configuration | Direct LED |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Refresh Rate in Hertz | 120 |
| Display Size Class | 55 Inches |
| Display Technology | LED |
| Display technology | LED |
| Energy Efficiency Features | F |
| HDR Format Supported | HDR10, Dolby Vision |
| Hardware Interface | HDMI |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Internet Applications | Google TV |
| Item Dimensions D x W x H | 4D x 122.8W x 70.9H centimetres |
| Item Weight | 24 Kilograms |
| Line Voltage | 110 VAC 60 Hz |
| Manufacturer | Sony |
| Manufacturer Part Number | KD55X85LPU |
| Model Name | x85l |
| Model Number | KD55X85LPU |
| Model Series | X85 |
| Model Year | 2023 |
| Motion Enhancement Technology | VRR, ALLM, or a similar Sony motion enhancement technology |
| Mounting Type | Table Mount |
| Network Connectivity Technology | HDMI |
| Number of Audio Channels | 2.1 |
| Operating Systems | Google TV |
| Picture Quality Enhancement Technology | X1 Processor, HDR10, Dolby Vision |
| Product Features | Flat |
| Refresh Rate | 120 |
| Refresh rate | 120 |
| Remote Control Technology | Bluetooth |
| Resolution | 4K |
| Screen Finish Type | Flat |
| Screen Mirroring Technology | Google Cast |
| Screen Size | 55 Inches |
| Screen size | 55 Inches |
| Signal Format | HDMI |
| Size | 55 Inch |
| Smart Home Compatibility | Smart Home Compatible |
| Speaker Description | Dolby Atmos and X-Balanced Speaker units |
| Special feature | Flat |
| Specific Uses For Product | Home Entertainment, Gaming |
| Total HDMI Port | 4 |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Total USB Ports | 1 |
| Tuner Type | ATSC |
| Unit Count | 1.0 count |
| VESA Mount Standard | 300 x 300 mm |
| Video Encoding | H.264, H.265 (HEVC), VP9 |
| Voltage | 12 Volts |
| Warranty Type | Limited |
| Wireless Technology Type | Bluetooth |
D**U
Great TV.
Picture๐, I love playing my games, I loving goggle TV and ease of use.
J**G
Excellent TV
C**S
Excellent TV For The Price
Great picture. Easy to use. Takes a little time to set up but wirth it in the end.
S**5
Great picture quality
A**Y
Great TV at good value
H**R
Beast of a TV at a Black Friday price.
Absolute beast of a tv. Upgraded from 65X900H and exceptionally happy with it.
A**R
Excellent
Great tv
J**N
Excellent TV & Wall Mounted
Fantastic TV, excellent price, Full Aray LED 55" good for gaming (PS5) Great picture quality! John & Bobby delivered the tv, wall mounted, quick, easy and straight forward. They went the extra mile by providing extra bolt washers that was needed. Very friendly, would recommend. Thanks.