title: "Klipsch Reference Premiere RP-1600SW 16\" High Excursion Subwoofer"
brand: "klipsch"
price: "R$38481"
in_stock: true
reviews_count: 8
store_origin: BR
region: Brazil
---
# 16-inch Cerametallic woofer 1600W max output power Class D high-efficiency amplifier Klipsch Reference Premiere RP-1600SW 16" High Excursion Subwoofer
**Brand:** klipsch
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎵 Unleash seismic soundwaves — because your home theater deserves a bass boss.
## Quick Answers
- **What is this?** Klipsch Reference Premiere RP-1600SW 16" High Excursion Subwoofer by klipsch
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- klipsch enthusiasts
## Why This Product
- Trusted klipsch brand quality
## Key Features
- • **Monstrous 1600W Power:** Feel every beat with theater-grade bass that commands attention.
- • **Precision 16" Cerametallic Driver:** Engineered for deep, distortion-free lows that elevate your audio experience.
## Overview
## Description
Review: As powerful as you hoped - So in 2008 I thought I had made it. I had just became an adult and I bought the biggest baddest woofer at Best Buy. A Klipsch 650 watt 12 inch synergy down firing woofer. I can’t even find this thing on the internet anymore when I look for it, but it is such a good woofer. When I lived in an apartment I made people turn their music down after a few seconds of rocking that woofer. There are few woofers that compete with it and I will never part with that beauty. So believe me when I tell you that this 16 inch 100lb woofer makes my old woofer sound like a sneeze compared to a tornado. They both hit the same high frequency’s, but when you hit the lows, this 1600 watt power house does things I thought only happened at theaters and concerts. It WILL knock something off a shelf. That’s the difference between this and an above average woofer. I hope this helped someone.
## Features
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0BWNW3JXC |
| Additional Features | Built In Microphone |
| Antenna Location | home theater |
| Audio Driver Size | 16 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Surround |
| Best Sellers Rank | #221,489 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #365 in Home Audio Subwoofers |
| Built-In Media | Subwoofer |
| Color | Ebony |
| Compatible Devices | Television |
| Compatible with Vehicle Type | Car |
| Connectivity Protocol | Bluetooth |
| Connectivity Technology | WA-2 Wireless Port |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Corded electric |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (50) |
| Enclosure Material | Vinyl/Plastic, Metallic |
| Frequency Response | 30 Hz |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Dimensions D x W x H | 27.35"D x 23.5"W x 23.39"H |
| Item Weight | 95 Pounds |
| MP3 player | No |
| Manufacturer | Klipsch |
| Model Name | RP-1600SW |
| Model Number | RP-1600SW |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Number of Audio Channels | 5.1 |
| Number of Items | 1 |
| Power Source | Corded Electric |
| Speaker Maximum Output Power | 1600 Watts |
| Speaker Size | 16 Inches |
| Speaker Type | Subwoofer |
| Specific Uses For Product | Home Theatre |
| Subwoofer Diameter | 16 Inches |
| UPC | 743878047455 743878047424 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Type | Full |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Wireless Technology | Optical |
| Woofer Diameter | 16 Inches |
## Product Details
## Images
## Questions & Answers
**Q: Is the warranty 5 years?**
World Wide Stereo – since 1979 – and a proud authorized Klipsch dealer.
**Q: Does this subwoofer come with a 5 year Warranty as stated from the Klipsch company?**
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ The volume knob goes to 11.
*by M***O on November 19, 2024*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ As powerful as you hoped
*by R***K on September 19, 2025*
So in 2008 I thought I had made it. I had just became an adult and I bought the biggest baddest woofer at Best Buy. A Klipsch 650 watt 12 inch synergy down firing woofer. I can’t even find this thing on the internet anymore when I look for it, but it is such a good woofer. When I lived in an apartment I made people turn their music down after a few seconds of rocking that woofer. There are few woofers that compete with it and I will never part with that beauty. So believe me when I tell you that this 16 inch 100lb woofer makes my old woofer sound like a sneeze compared to a tornado. They both hit the same high frequency’s, but when you hit the lows, this 1600 watt power house does things I thought only happened at theaters and concerts. It WILL knock something off a shelf. That’s the difference between this and an above average woofer. I hope this helped someone.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Very impressive!
*by S***S on February 9, 2024*
## Frequently Bought Together
- Klipsch Reference Premiere RP-1600SW 16" High Excursion Subwoofer